Bölümümüz

Hakkımızda

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Gıda Mühendisliği; fiziksel, kimyasal ve biyolojik bilimlerin, gıdaların işlenmesi, saklanması, taşınması ve yeni gıdaların üretimi ve geliştirilmesinde uygulama alanı bulduğu bir mühendislik dalıdır. Gıda Mühendisi; gıdaların işlenmesi, saklanması ve yeni ürünlerin geliştirilmesi, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması, böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar. Üretim sırasında çıkabilecek sorunları giderir, işlemlerin aksamadan devamını sağlar, Üretimi, hammaddeden tüketiciye ulaşıncaya kadar tüm aşamalarında denetler, kalite kontrolünü yapar.

Gıda Mühendisleri; Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Orman, Sağlık, Maliye, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarında, Gümrük Müsteşarlığında belediyelerde ve özel sektörde proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya kalite kontrol uzmanı olarak çalışılabilir.

Gıda Mühendisliği eğitimi almak isteyen kişilerin; matematik, biyoloji, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi ile ilgili olması gerekir. Ayrıca, gıda mühendisliği temelde disiplinler arası bir yapı gösterdiğinden bu bölümü tercih eden kişilerin okumayı seven, araştırmaya yönelik çalışmalar yapabilecek, sürekli çalışmayı göze alabilecek ve yenilikleri takip edebilecek bir yapıda olmaları beklenmektedir.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin